Archiwum aktualności 

data publikacji: 14-11-2011 | 12:23data ostatniej modyfikacji: 29-04-2013 | 11:02
Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kampanię „NIE DLA CZADU”. 14 listopada 2011

Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kampanię „NIE dla czadu”. Jest to kampania profilaktyczno-edukacyjna informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.
Tlenek węgla zwany potocznie czadem jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, skrajnie łatwo palnym i toksycznym. Jest nieco lżejszy od powietrza i tworzy mieszaniny wybuchowe z powietrzem. Czad jest również gazem duszącym w przypadku narażenia układu oddechowego człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie tkankowe. Stwarza poważne zagrożenie zdrowia, następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał w krańcowym przypadku zgon.
W życiu codziennym z tlenkiem węgla (czadem) możemy się spotkać podczas eksploatacji urządzeń gazowych, w których odbywa się proces spalania gazu przy małej ilości powietrza także gdy następuje niezupełne spalenie gazu, na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych. Zaniedbania w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych) a także zamykanie przewodów wentylacyjnych mogą być - a jak wykazuje praktyka codzienna - są przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla na przykład podczas snu lub kąpieli w pomieszczeniach gdzie zamontowane są urządzenia gazowe do ogrzewania wody lub powietrza.
Kampania „NIE dla czadu” potrwa do marca przyszłego roku, czyli przez okres grzewczy – czas, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z czadem oraz zapobieganie zatruciom z nim związanych. Patronat nad kampanią objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji na temat tlenku węgla, m.in. co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia, jak pomóc poszkodowanym, jakie są objawy zatrucia, znaleźć można na stronie internetowej Komendy Głównej pod adresem: KG PSP
Kampania zakończy się podsumowaniem działań w marcu 2012 r.

Liczba odwiedzin: 379198

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie