Rejestr zmian 

Treść archiwalna z dnia: 2013-04-29 11:04:52Rozpoznawanie zagrożeń / Popularyzacja ochrony przeciwpożarowejPorady dla dzieci na ferie - 2010-02-08

Zabawy na lodzie, wychłodzenie organizmu, niebezpieczne zwierzęta, łatwopalne substancje, postępowanie na wypadek pożaru i innego zagrożenia.

Zabawy na lodzie, wychłodzenie organizmu, niebezpieczne zwierzęta, łatwopalne substancje, postępowanie na wypadek pożaru i innego zagrożenia.

Lodowiska -  zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie, gliniance lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod twoim ciężarem. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania. Gdybyś był świadkiem takiego wypadku natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą. Chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk sztucznych.
Zima to pora roku kiedy bardzo łatwo o przemoczenie ubrania i wychłodzenie organizmu, należy jak najszybciej zdjąć mokre rzeczy, osuszyć ciało i szybko założyć suche ubranie, wskazanym jest napić się gorącego napoju np. herbaty.

Petardy - pamiętaj że wybuchają nagle co może spowodować  nie tylko oparzenia rąk i twarzy, ale nawet poważniejsze uszkodzenia twojego ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu – przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Nie kupuj petard niewiadomego pochodzenia bez certyfikatu bezpieczeństwa!
Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego używaj ich wyłącznie pod nadzorem dorosłych; sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia jest zabroniona. Nie używaj wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar (stodoły, sterty słomy, las, itp.)
Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania.

Łatwopalne substancje
• niektóre substancje łatwo się zapalają, dlatego zaprószenie ognia w pobliżu ich składowania może spowodować pożar lub wybuch,
• unikaj miejsc gdzie leżą beczki, puszki i pojemniki niewiadomego pochodzenia, nie tylko ze względu na łatwopalne ale również trujące substancje, które mogą się w nich znajdować,
• przede wszystkim nie baw się zapałkami.

Niebezpieczne zwierzęta
Nigdy nie zbliżaj się do nieznajomych zwierząt nawet jeżeli są małe i wydają się przyjazne /psy, koty, lisy, jeże, itp./ mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi - zarażone wirusem wścieklizny. W żadnym wypadku nie wolno ich brać na ręce czy głaskać! W przypadku ugryzienia zapamiętaj jak wyglądało i w jakim kierunku odeszło. Zwierze musi być odnalezione i poddane obserwacji, w celu zbadania na wściekliznę.
Nigdy nie podchodź do nieznanych ci psów – biegających bez dozoru, przywiązanych do łańcucha, bądź znajdujących się na ogrodzonym terenie. Musisz mieć się na baczności, gdy pies na ciebie szczeka, warczy i pokazuje zęby, ma uszy płasko położone po sobie, sztywne nogi, uniesiony ogon i zjeżoną sierść. Nie krzycz w jego kierunku, lecz stanowczym tonem powiedz „NIE" i zachowuj się tak, jakbyś się go nie bał. Nie wpatruj się w oczy psa, nie odwracaj się do niego tyłem i nie uciekaj. Nie wsuwaj rąk przez ogrodzenie, za którym jest pies, aby je powąchał.
W przypadku ugryzienia natychmiast powiadom o tym dorosłych. Przez 10 - 15 minut ranę przemywaj letnią bieżącą wodą lub zdezynfekuj ją wodą utlenioną. Następnie udaj się do lekarza.

Pamiętaj !
Zawsze jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą bądź zadzwonić na telefon alarmowy 112 lub 998. Powinieneś spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło. Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu.
      

Liczba odwiedzin: 380055

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie