Archiwum aktualności 

data publikacji: 21-12-2012 | 09:12data ostatniej modyfikacji: 29-04-2013 | 10:59
Uwaga niebezpieczeństwo - tlenek węgla !21 grudnia 2012
  

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie w związku z kolejnymi przypadkami zatruć CZADEM przez użytkowników urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym i gazowym, informuje że tlenek węgla zwany potocznie czadem jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, skrajnie łatwo palnym i toksycznym. Jest nieco lżejszy od powietrza i tworzy mieszaniny wybuchowe z powietrzem. Czad jest również gazem duszącym w przypadku narażenia układu oddechowego człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie tkankowe. Stwarza poważne zagrożenie zdrowia, następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał w krańcowym przypadku zgon.


W życiu codziennym z tlenkiem węgla (czadem) możemy się spotkać podczas eksploatacji urządzeń gazowych, w których odbywa się proces spalania gazu przy małej ilości powietrza także gdy następuje niezupełne spalenie gazu, na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych. Zaniedbania w zakresie czyszczenia
i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych) a także zamykanie przewodów wentylacyjnych mogą być - a jak wykazuje praktyka codzienna - są przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla na przykład podczas snu lub kąpieli w pomieszczeniach gdzie zamontowane są urządzenia gazowe do ogrzewania wody lub powietrza. Jak co roku na terenie naszego powiatu zdarzają się również zatrucia tlenkiem węgla, w wyniku 5 takich zdarzeń rannych /zatrutych/ zostało 9 osób, na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.

W związku z powyższym przypominamy że:
Przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności.
Kontrolę taką w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych - powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.
W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
a) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz
   w miesiącu jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
b) od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku,
c) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej 2 razy w roku,
   W obiektach jw. usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Liczba odwiedzin: 378210

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie