Archiwum aktualności 

"Most 2005"04 lipca 2005
  



CHARAKTERYSTYKA ZAGROŻENIA POWODZIOWEGO NA TERENIE GMINY BIAŁOBRZEGI

Powódź jest zjawiskiem naturalnym, losowym spowodowanym gwałtownym topnieniem śniegu i intensywnymi deszczami, zlodzeniem rzek, nawalnymi deszczami, krótkotrwałymi burzami. Nie ma możliwości ścisłego określenia czasu, miejsca i wielkości – rozmiarów jej wystąpienia.
Ochrona przed powodzią wymaga znajomości praw przyrody, prognozowania zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, związków tych zjawisk z zagadnieniami ekonomicznymi oraz dużej praktycznej wiedzy i doświadczeń z zakresu problematyki hydrotechnicznej i gospodarczej.
Działania ochronne polegają głównie na takim przygotowaniu się organizacyjno-technicznym, żeby maksymalnie złagodzić skutki spływu wód powodziowych. Całkowita eliminacja zagrożenia powodziowego jest niemożliwa. Nawet dążenie do jej osiągnięcia nie jest celowe. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której wartość systemu chroniącego będzie większa od wartości chronionego majątku.
Urządzeniami wodnymi i różnego rodzaju działaniami ograniczającymi skutki powodzi są przede wszystkim: zbiorniki retencyjne, poldery, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, obwałowania, regulacje rzek, kanały ulgi – na terenach większych aglomeracji miejskich, zalesienia, likwidacja zatorów lodowych, lodołamanie jak i bardzo ważny czynnik – prognozowanie i ostrzeganie przez służby IMGW o zagrożeniach. Niektóre z tych urządzeń, na przykład obwałowania projektuje się jako budowle okresowo piętrzące wodę, a nie na stałe, stąd przy utrzymaniu się długotrwałych bardzo wysokich stanów wód w rzekach narażone są na częste uszkodzenia (przesiąki, rozluźnienie gruntu itp.). Ryzyko powodzi jest ceną za gęstą zabudowę i użytkowanie atrakcyjnych pod wieloma względami dolin rzecznych i terenów przybrzeżnych. Wzrost zainwestowania tych obszarów zwiększa straty i szkody powodziowe.

Zagrożenia powodziowe dzielimy na:

  • napływowe, które to może wystąpić na rzece Wisłok i objąć swym zasięgiem tereny gminy Białobrzegi i Czarna o łącznej powierzchni 4315 ha, co stanowi 9,6% ogólnej powierzchni powiatu.
  • burzowe; występowanie takich zagrożeń wiąże się głównie z powodziami opadowymi i roztopowymi. Powstałe zagrożenia to głównie zalania piwnic, magazynów, studni, a także powstanie lokalnych rozlewisk mniejszych cieków wodnych. Zagrożenie to dotyczy głównie samego miasta Łańcuta oraz miejscowości Żołynia, Kraczkowa, Albigowa, Sonina, Głuchów, Markowa Husów i Tarnawka. Lokalne rozlewiska w Łańcucie powoduje rzeka Mikośka. Rzeka ta prowadzona jest betonowymi kręgami posiadającymi na wlocie kraty. Brak okresowego czyszczenia tych krat jak również duże zanieczyszczenie rzeki powoduje ograniczenie przepustowości, co stwarza zagrożenie dla budynków wzdłuż jej koryta. W pozostałych miejscowościach lokalne rozlewiska mogą powodować cieki wodne Markówka, Husówka, Tarnawka i Mleczka.

ZAŁOŻENIE:

  • zator na rzece Wisłok – zagrożony most w Budach Łańcuckich Lewa Strona

Obraz_001.jpg (51.18 Kb)

TERMIN ĆWICZEŃ:

  • 1 lipiec 2005r.
  • Przebieg ćwiczeń:
    - ćwiczenie aplikacyjne; świetlica OSP w Białobrzegach, godzina 14.00
    - ćwiczenie praktyczne; most w Budach Łańcuckich Lewa Strona, godzina 16.00

CEL ĆWICZEŃ:

  • doskonalenie procedur alarmowania, wprowadzania do działań, współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego oraz innych podmiotów współdziałających z systemem,
  • doskonalenie umiejętności dowódczych na poszczególnych szczeblach kierowania, a także współpracy z kierującym działaniem ratowniczym i stanowiskiem kierowania Państwowej Straży Pożarnej,
  • doskonalenie umiejętności praktycznych strażaków-ratowników oraz innych służb podczas akcji ratowniczych,

SIŁY I ŚRODKI:

  • PSP
  • OSP – Budy Łańcuckie Lewa Strona, Białobrzegi, Korniaków Północny

UCZESTNICY ĆWICZEŃ:

  • Pan Franciszek Masłoń – Wójt Gminy Białobrzegi, Szef Gminnego Zespołu Reagowania Kryzysowego,
  • Komenda Powiatowa PSP w Łańcucie,
  • Prezesi i Naczelnicy jednostek OSP gminy Białobrzegi:
    - Białobrzegi,
    - Budy Łańcuckie Lewa Strona,
    - Korniaków Północny,
    - Korniaków Południowy,
    - Budy Łańcuckie Prawa Strona,
    - Dębina,
    - Wola Dalsza,
  • Pracownicy Urzędu Gminy w Białobrzegach:
    - Pan Stanisław Poręby,
    - Pan Wiesław Świzdor,
    - Pan Jan Pelc

KOORDYNATOR ĆWICZEŃ:

  • kpt. Wojnar Krzysztof

KIEROWNIK ĆWICZEŃ:

  • mł.bryg. Wąsacz Zbigniew

DOWÓDCA AKCJI RATOWNICZEJ:

  • asp.sztab. Zając Krzysztof

Obraz_033.jpg (56.70 Kb)

Obraz_040.jpg (23.24 Kb)

Obraz_072.jpg (58.15 Kb)

Liczba odwiedzin: 384304

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie